Jako  první malosériový firemní model jsem vybral 1/72 Kawasaki Ki-61-III
(1995-1996). Zde byl výchozím modelem pro master maketu  vakuform z Polska. Tedy v žádném případě nešlo o kopie Fine Molds.
Historie firmy
domů / home
MIG-21F začátek
AML – Miroslav Lazar
1/72 Kawasaki Ki-61-III a další
Prodej, reklama, internet
Modely po létech …
Závěr
Reedice 2020
Galerie obaly
Galerie kresby
Obsah
MIG-21F začátek
Začátky modelářské a posléze strojírenské malovýroby u mne sahají do roku 1992, kdy jsem se seznámil s modeláři, kteří do Lukoprenu N1522 formovali modely a odlévali je
z EPOXY CS 1200 anebo EPOXY CS 1505 .
Začal jsem tyto technologie zkoušet a jako první model jsem zhotovil 1/72 MIG - 21F, který byl postaven na základě modelu od Airfixu (1992-1994). Jako podklady byly použity výkresy
z ruského časopisu Modelist Konstruktor a staticky exponát tohoto letadla umístěny v té době v Museu ostravské operce
v Hrabyni.
Model byl dotažen jen do fáze masteru (výroba jen resin) , model byl nabídnut společnosti Plastimo  p. Brtva z Ostravy (uvažovali o short runu) , ale nedošlo k dohodě (1994) . V té době totiž ohlásila firma MPM tento typ a tím byla možnost výroby vyloučena .
Byly k dispozici  lepší podklady ( 4+ , Historie MIG-21 atd. ) , ale jak jsem uvedl výše výroba padla . Cenné informace k MIG-21 poskytl p. Ing. Viktor Dinkov z Ostravy .
Foto makety:
Vladislav Matyskovič, Ostrava 1994
Výkresy z  časopisu Modelist Konstruktor
Pokus o první obal přes PC .. (1993)
AML - Miroslav Lazar
Velkou pomocí radou a praktickou ukázkou mi byl hned v začátcích p. Miroslav Lazar – AML , který pro mne vakuoval prototypy a pomáhal s odléváním . Zásluhu na setkání s tímto modelářským nestorem má Ing. Viktor Dinkov . Bez těchto pánů by výroba MTS nebyla .

Děkuji Mirku a Viktore
1/72 Kawasaki Ki-61-III a další
Prodej, reklama, internet
Někteří obchodníci a distributoři všeho možného : nebrat za co se musí platit hotově – jejich heslo (zlořád faktur, jinak neberem) to byla taky pěkná partička. Člověk se nedovolal zastání v případě, že Vás ukecali a dodávku jste provedli a platba byla někde na cestě … .
Řada kolegů modelářů potom v Ostravě a okolí rezignovala na výrobu a distribuci, bylo to dost o nervy a peníze. Dnes je to vše  již k pousmání, ale tyto a podobné finty bývaly tehdy na denním pořádku.
Recenze a reklamy v časopisech  hodně pomáhaly, nebyl rozjetý internet jako dnes  a Já sám jsem jej doma měl až kolem roku 2000. Vše dost brzdil velmi drahý Telecom a.s. . Kdo měl pevnou linku a zrovna telefonoval tak mu nešel internet a naopak, prostě dřevní  doby. Provoz byl taky docela drahý proti dnešku a správa a vytvoření webu to byla taky kapitola sama pro sebe.
Jak šel čas rozšířila se řada 1/72  Ki-61-III na Ki-61-II a Ki-100. Formování modelů probíhalo do Lukoprenu a později jsem přešel na produkty firem  AXSON nebo SIKA. Odlévání z EPOXY CS 1200/1505 přešlo na PUR různých firem. Modely se vyráběly v rozsahu 100 – 250 ks od typu (část modelů jako subdodávka – jen výlisky). Jinak zpravidla byla série vždy kolem 100 ks u  modelů. V krabičkovém  balení byly modely prodávány mnou nebo u společnosti – A.M.C Slaný, Legáto, OD Laso  Marenčák a  dalších.
Plánek polského vakuformu  HOBBY KLUB
Model byl zkonstruován podle výkresů z této publikace
Fota stavebnice, první shora : Hasegawa,
polský vakuform -  nastavený,
vakuform a
resin výlisek MTS
Hasegawa a MTS
Kawasaki Ki-61-III, původní odstín EPOXY je bílý a tak jsem jej obarvil na oranžovou barvu, která v té době byla k dispozici . Byl docela problém rozeznat rytí, pro lepší práci se model stříkal šedým základem.
Lepty Eduard 1991, určeno pro modely Fine Molds, řešil jsem jako subdodávku, nikoliv  novovýrobou.
Drobné díly jak bylo a je obvyklé u této výroby  jsem použil zde z Hasegawy 1/72. Toto mi bylo vytknuto v časopise HPM 1996. Kabinka byla zhotovena z  lexanu. Fantasticky čirá a tenká, s rámováním bylo trochu práce. Nastříkané samolepící proužky a jen dobře nalepit.
Plánek modelu MTS 1995
Obtisk K.M. Color  Kamil Meluzín, Ostrava  1995
Obaly

Obrázek nakreslil Jiří Rusek , Havířov 1997
Model Ki-61-III
postavil Jiří Mikan,
Vratimov 1996
                   
V roce 1996 a 1997 a v dalších letech se řada modelů rozšířila na  měřítka 1/48 a 1/32. Některé jsem nevydával pod hlavičkou MTS , ale jen jako dodávka makety nebo výlisky pro zákazníka. Viz. fota v galerii.
Etalonem kvality a vzorem pro mne tehdy byla a je  firma MPM/CMK se svými resinovými  modely.

K.M. Color  Kamil Meluzín, Ostrava  1995
Obrázek nakreslil Jiří Rusek Havířov, 1997
Model Ki-100 postavil
Ing. Bohumír Budík,
Ostrava 1997
Model Ki-61-II
postavil Josef Janík,
Ostrava 1997
Modely po letech ...
Modely (fota v článku)  jak byly nafoceny stojí dodnes a nejsou zborceny, zkrouceny atd., jak předpovídali odborníci se slovy resin se brzo zdeformuje! Dnes je tomu 22 a  23 let co je mám ve vitrínce. Jediné s čím byly problémy tak podvozkové nohy, ty se opravdu bortily, bylo je nutno při odlévání vyztužit drátem. Jinak kvalita odpovídala době a mým schopnostem. Řada modelářů ze staré školy dokázala nejen mé, ale i resiny ostatních firem dovést na zajímavou úroveň.
Závěrem
Tyto řádky byly napsány na základě dotazů lidi, kteří se rozhodli soukromě mapovat a  zpracovat modelářské aktivity jedinců a firem u nás v Ostravě a okolí za posledních třicet let. Těm je článek určen. Opravdu si některé zakázky již nevybavuji, za 25 let se toho dost nasbírá. Takže netuším kolik maket, forem a výlisků jsem udělal do dnešního dne. Ostatní prosím o shovívavost.  V žádném případě nejde z mé strany o citové výlevy nebo ukazování ramen, takto to nebylo míněno. Omlouvám se, že neodpovídám na dotazy z emailu, tato varianta mi přišla jako lepší forma.
V Ostravě prosinec 2019 Tomáš Strakoš
Reedice 2020
V průběhu roku 2020 bude dán do distribuce model 1/48 Fieseler Fi-167A. Limitní náklad 100 ks. Cena není zatím stanovena.
Galerie obaly
Galerie kresby
Obrázek kreslil
Jiří Rusek, 1997
Obrázeky nakreslil
Zdeněk Macháček 1999-2003